Analistler, Yükseliş Azalırken Bitcoin ve Kripto’da ‘Esnekliği’ Tartışıyor

1 156

Başlıca kripto varlıklar, Perşembe günü Wall Street’teki risk duyarlılığının iyileşmesine yardımcı olarak Bitcoin’i (BTC) kısa süreliğine 22.000 USD’nin üzerine gönderen güçlü bir gece seansının ardından Cuma günü erken Avrupa ticaretinde önceki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Erken ticaretteki kayıplara rağmen, kripto para son 24 saat boyunca pozitif bölgede kaldı. 13:30 UTC’de bitcoin, son 24 saatte %5 ve son 7 günde %9 artışla 21.366 USD’de kaldı.

Bu arada, ethereum (ETH) gün için %2 ve hafta için %15 artışla 1.210 USD’den işlem gördü. Cuma günkü en büyük iki madeni para için mütevazı kazançlar, Perşembe günü ABD borsasında geniş S&P 500 endeksinin %1.5 civarında yükselerek art arda dördüncü kazanç gününü işaret ettiği güçlü bir günün ardından geldi.

Ancak Cuma günkü basın zamanında, S&P 500 vadeli işlemlerinin dünün kapanış fiyatının %0,6 altında bir açılışa işaret etmesiyle, risk alma hissi zayıflamış görünüyordu. Kripto borsası Bitfinex’teki analistler Cuma günü e-postayla gönderilen bir piyasa yorumunda şunları söyledi:

“Piyasanın yeşil bölgeye girmesiyle birlikte kripto para biriminin son haftalarda bir tasfiye dalgası ve ödeme gücü sorunları karşısında sergilediği doğal bir esneklik ön plana çıktı.” 

Hem BTC hem de ETH için kazanımların ardından “hedge fonlarının daha geniş yayılma ve piyasa kapitülasyonu üzerine bahis oynadığını” eklediler ve kripto piyasasının bu ay yükselmeye devam edip etmeyeceğini görmenin ilginç olacağını söylediler.

Analistler, “Bitcoin, hırpalanmış teknoloji stoklarının da toparlandığı ABD S&P 500’deki dört günlük galibiyet serisinin kanıtladığı gibi, artan risk iştahıyla desteklendi” dedi.

‘Büyük borç kaldırma’ çoğunlukla bitti

Tanınmış kripto savunucusu ve Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz’a göre, kripto piyasası için en kötüsü muhtemelen çoktan geride kaldı, ancak bunun “bir süreliğine yanlamasına” olabileceğini söyledi.

Novogratz, CNBC’ye verdiği bir röportajda , “Bu devasa kaldıraç azaltmayı yaşadık ve bence bu kaldıraç azaltmanın çoğu artık sistemin dışında” dedi . Piyasanın “elbette” daha da düşebileceğini ekledi, ancak “kaldıraç azaltma yoluyla %90 oranında olduğumuzu hissediyorum” dedi.

Cuma günü e-postayla gönderilen bir yorumda, piyasanın nihayet “yenilenmiş bir iyimserlik” gördüğünü söyleyen dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta analist olan Marcus Sotiriou da benzer bir duyguyu paylaştı .

İyimserlik şirketi Alameda Research’ün , işaretlenen kripto şirketlerini desteklemek için “birkaç milyar” mevcut olduğuna dair güvencelerinin ardından geldi ve Sotiriou, bunun likidite krizinin en kötüsünün geride kaldığı anlamına gelebileceğini söyledi.

Yine de, Sotiriou’ya göre, bitcoin fiyatı için en önemli faktör olmaya devam eden başka bir şey.

“Benim için tek Bitcoin dip sinyali, enflasyonun inandırıcı bir şekilde aşağı doğru indiğini bize gösteren kalıcı veriler. Bu, ABD Merkez Bankası’nın para politikası konusunda daha az agresif hale gelmesiyle sonuçlanmalı ve bu nedenle kripto piyasasındaki likidite krizinin bittiğine dair güven sağlamalı” dedi.

Zincirde olumlu görünüm

Bitcoin pazarını zincir üstü bir perspektiften analiz eden Bitcoin madencilik şirketi Blockware Solutions’ın Öngörü Analisti Will Clemente, Bitcoin ağındaki artan sayıda aktif varlığı benimsemenin “gerçek sinyali” olarak işaret etti .

Aktif varlıkların sayısının bir grafiğini paylaşan Clemente, şunları savundu: 

“Bazı yeni piyasa katılımcıları her fiyat düşüşünden ayrılıyor (bunlar sadece fiyatların yükselmesi için buradaydı), ancak Bitcoin’e inanıp kalan daha yüksek bir insan tabanı var.”

Coinbase primi

Kripto analiz web sitesi CryptoQuant.com’un CEO’su Ki Young Ju, farklı bir yaklaşım benimseyerek, sözde Coinbase primini, piyasanın “bulaşma korkusundan kurtulma” görmeye başladığının bir işareti olarak işaret etti.

Coinbase primi, Coinbase’deki bitcoin spot fiyatı ile rakip kripto borsası Binance arasındaki farkı gösterir . ABD’de daha fazla kurumun alımlarını yapmak için Coinbase kullandığından, artan bir primin Amerikan finans kurumlarının bitcoin biriktirdiğinin bir işareti olduğuna inanılıyor.

Altın ile artan korelasyon

Bu arada, kripto borsası Kraken aylık piyasa güncellemesinde , bitcoin ve ABD borsasının Haziran ayı için pozitif korelasyon gösterdiğini ve ay boyunca korelasyonda önemli bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Hisse senetleri ile korelasyon değişmeden kalırken, bitcoin’in geleneksel güvenli liman ve enflasyon riskinden korunma altını ile korelasyonu ay boyunca yükseldi.

Kraken, artan korelasyonun “önemli makroekonomik belirsizliğin ortasında yükselen tüm varlık sınıfları arasında daha geniş bir korelasyon eğilimine işaret ediyor” yorumunda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.