Binance 2x 3x 5x 10x 20x 50x 100x Nedir?

0 239

Twitter’da bazı resimler görüyoruz yeşil ekranlı futures yazıları. Binance 2x, Binance 5x veya Binance 50x  Binance 100x,125x gibi. Bu resimlerin ne anlama geldiğini anlamıyoruz. Binance kullanıcı paneline giriş yaptığımızda bazı coinlerin yanında 20, 3x, 10x hatta 2x gibi ibareler var bunların da ne demek olduğunu anlamıyorsanız, bu yazımıdaki bilgiler size göre.

Bu bol X’li ifaderi Binance borsasında sıkça görebilirsiniz. Bunlardan İlki Binance Futures diğeri ise Binance Marjin. Yani bu iki kısımda bol X’li ifadelerle karşılaşırsınız Bu kısımlara bakmadan önce kaldıraç kavramı ne olduğunu inceleyelim. Kripto para piyasalarında daha az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sistemlere kaldıraç deniyor. Örnek olarak; Binance borsasında bazı kripto paraların adlarının yanında 2x, 5x, 10x şeklinde açıklama görürsünüz işte bu rakamlar kaldıraçın büyüklüğünü ifade etmekte.

Binance 2x Nedir?

Binance 2X; Binance borsasında Binance Futures bölümünde 2x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde (binance kaldıraç sistemlerine uygun gördüğü) hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmekte. Örneğin 200TL bakiyesi olan bir kullanıcı 2x kaldıraç kullandığında artık işlemine 400TL ile işlem yapıyormuş gibi devam edebilir.

Binance 3x Nedir?

Binance 3X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 3x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin Bitcoin paritesinde Cross işlemi ile 3x, Isolated işlemi ile 10x kaldıraç kullanılabilmektedir.

Binance 5x Nedir?

Binance 5X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 5x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin ETH/USDT paritesinde Isolated modda 5x kaldıraç kullanabilmektedir.

Binance 10x Nedir?

Binance 10X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 10x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin Ethereum paritelerinde işlem yapmak isteyen bir kişi BTC/TRY, LTC/TRY ve ETHDOWN/USDT paritelerinde 10x kaldıraç kullanabilmektedir.

Binance 20x Nedir?

Binance 20X; Binance borsasında Binance Futures bölümünde 20x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin 400TL bakiyesi olan bir kullanıcı 20x kaldıraç kullandığında artık işlemine 4000TL ile işlem yapıyormuş gibi devam edebilir. Kar ve zararı da aynı oranda büyük olacaktır.

Binance 50x, 100x, 125x Nedir?

Binance; Futures kısmında işlem hacmi yüksek kripto paralarda 125x’e kadar kaldıraç kullanmaya izin vermektedir. Örneğin Bitcoin’de maksimum 125x kaldıraç kullanabilirken bu rakam Ethereum’da 100x, Ripple’da 75x ve Doge Coin’de 50x’dir. İşlem hacmi düşük kripto paralarda ise Binance kaldıraç oranını düşürmektedir.

Binance futures ve marjine katılmak isteyenleri de test bekliyor. Binance Marjin testi cevaplarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Önemli Olan Noktalar

Hem Marjin olarak hem de Futures işleminde kullanıcı aslında cüzdanında olmayan bakiyeleri ile işlem yapmaktadır. Buna borç (veresiye) alarak işlem açmak da diyebiliriz. Dolayısıyla bu işlem çok risklidir ve piyasada deneyimli kullanıcıların yapması gerekmektedir. Örneğin, Isolated ve Cross işlem farkını öğrenmeden kaldıraç kullanan birisi saniyeler içersinde tüm bakiyesini sıfırlayabilir. Tekrar hatırlatalıyoruz, kripto para piyasası volatil bir piyasadır. Bu piyasada kaldıraçlı işlem yapmak ise çok tehlikelidir. İşlem yapmadan önce iki kere düşünün.

Binance ne kadar sağlam?

Binance işlem hacminde dünyanın en büyük kripto para piyasasına sahip olup, kullanıcı birikimlerini SAFU Sigorta Fonu ile güvence altına alarak desteklemiştir.

Binance Futures ve Marjin Nedir?

Binance borsası, vadeli işlemler yapmayı mümkün kılan yani Bitcoin ve diğer kripto paralar ile kaldıraçlı olarak uzun ya da kısa pozisyon açabileçeğiniz bölümüdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.