Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Çalışır?

0 242

Türk lirası (TRY) Amerikan doları (USD) gibi para birimlerini, hükümetler ihtiyaç duyduklarında daha fazla para basarlar. Ancak bitcoin’de para hiç basılmaz – blok bulunur. Dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlar birbirleriyle rekabet ederek madeni paralar blok bulmaya ve çıkartmaya çalışırlar.

Para birimlerinde, hükümetler ve bankalar istedikleri zaman daha fazla para basabilir. Bununla birlikte, para verme süreci madencilerin etrafında döndüğünden, Bitcoin işlemlerini onaylamak ve aynı zamanda bunları merkezi olmayan bir deftere kaydetmek son derece akıllıca bir süreç.

Peki Bitcoin madenciliği nasıl çalışır? Bu kılavuzda, Bitcoin madenciliğinin temellerine ve arkasındaki temellere bakıyoruz.

Mining Hesaplama aracımız ile güncel kazançları kontrol edebilirsiniz.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği, bitcoinleri “bulma” süreci olarak tanımlanabilir. Altın gibi, bitcoinler de yapay olarak sınırlıdır ve asla 21 milyondan fazla BTC olamaz. Ayrıca, altın gibi, onu çıkarmak için kaynak ayırmanız ve çok çalışmanız gerekiyor. Bununla birlikte, altın madenciliğinden farklı olarak, bitcoinler dünyanın her yerinden milyonlarca rakip bilgisayarın hesaplama gücü kullanılarak basılmak üzere tasarlandı.

bitcoin-blockchain
bitcoin-blockchain

Başta düşünmesi zor gelebilir, ama aslında oldukça dahice! Herkes bir Bitcoin düğümü çalıştırmakta ve madencilikte şansını denemekte özgürdür, ancak bunun kârlı olacağı garanti edilmez. Bu milyonlarca bilgisayar bir şeyi garanti eder – ağın işlevselliği ve güvenliği.

“Bitcoin madenciliği nedir” konusuna daha derinden dalmak istiyorsanız, Madencilik nedir rehberimize göz atabilirsiniz.

Şimdilik bilmeniz gereken tek şey, Bitcoin madenciliğinin birden fazla amaca hizmet ettiğidir:

  1. Bitcoin ağının güvenliğini sağlar.
  2. Madencileri kaynaklarını Bitcoin ağına tahsis etmeye teşvik eder.
  3. Bitcoin işlemlerini onaylar.
  4. Bitcoin’in merkeziyetçiliğini sağlar.
  5. Bitcoinleri az ve elde edilmesi zor hale getirir.
  6. Sisteme karşı çıkmayı kârsız hale getirerek ağdaki kötü oyuncuları cezalandırır. Saldırma maliyeti çok yüksek kazanç çok azdır. Saldırı başarılı olsa bile harcanan tutardan daha az getirecektir.

Madencilik nasıl çalışır?

İnsanlar her zaman bitcoin (veya herhangi bir dijital varlık) gönderebilir, ancak birileri hepsini takip etmedikçe bu pek bir şey ifade etmiyor. Bu, özellikle kopyalaması çok kolay olan dijital varlıklar için geçerlidir. Tam olarak işleyen bir dijital paraya sahip olmak için, kimin neyi kime ödediğinin bir kaydını tutmanız gerekir ve bu aslında bankaların bizim için yaptığı şeydir.

Ancak, denetleyecek bir kuruluş yoksa, A kişisinin B kişisine bitcoin gönderdiğini nasıl bilebiliriz? A kişisinin aynı bitcoinleri C kişisine gönderdiği yerde çifte harcamayı nasıl önleyebiliriz?

Cevap Bitcoin madenciliğidir.

Bitcoin ağı, tüm ağ işlemlerini işleyerek, bir listeye koyarak ve onları değişmez bloklara kilitleyerek bankaların ve diğer aracıların yerini alıyor. Tüm işi yapan aslında madencilerdir. Bu işlemleri onaylamak ve blockchain’e kaydetmek için hash güçlerini kullanırlar.

Bitcoin madenciliği bir bilgisayar ve özel bir Bitcoin programı ile yapılabiliyordu. Ancak artık sadece bitcoin madenciliği için özel olarak üretilmiş ASIC bitcoin cihazları kullanabilirsiniz. Bunun sebebi ise ağın çok büyümesi ve onaylanacak işlemlerin çoğalması olarak gösterebiliriz.

Bitcoin Blok Hash Hücü Nedir?

Çözülen her blok, genel blockchain’e ekleniyor.

Bitco blockchain defteri, yani blok zinciri, ağda gerçekleşen tüm işlemlerin halka açık bir kaydıdır. Dosya herkese açık olduğundan, herhangi bir bitcoin blok gezgini kullanan herkes tarafından keşfedilebilir. Yaklaşık her 10 dakikada bir blockchain’e yeni bir blok eklenir. Bu nedenle, blok zinciri boyutu sürekli artmaktadır. Yeni bir bloğun güncellenmiş bir kopyası madenciler arasında paylaşılır, böylece herkes neler olduğunu her zaman bilir.

Bir işlem bloğu hazır olduğunda, madencilerin onu işlemesi gerekir. Karma olarak bilinen, görünüşte rastgele bir sayı ve harf dizisine dönüşmek için SHA-256 Kriptografik Karma Algoritmasını uygularlar. Hash, blok zincirinin sonundaki blokla birlikte, iş ve doğrulama kanıtı olarak hizmet eden belirli bir zamanda o noktada saklanır.

Bitcoin madenciliği nasıl bu kadar güvenilir?

Bitcoin bloğunda bulunan verilerden bir karma oluşturmak kolaydır. Bununla birlikte, tamamen rastgele ve her bir karma benzersiz olduğundan, yalnızca karmaya bakarak verilerin şifresini çözmek neredeyse imkansızdır. Orijinal girişte bir sembolü bile değiştirirseniz, tamamen farklı bir karma elde edersiniz. Bu nedenle, çıktıyı tahmin etmek tamamen imkansızdır ve bunu eşleştirmenin tek yolu madencilerin yaptığı kör tahmindir.

Bununla birlikte, madenciler işlemleri yalnızca karmalara sarmakla kalmaz, aynı zamanda başka veri parçalarını da kullanır. Bu parçalardan biri son bloğun özetidir.

Her bloğun hash’i bir önceki bloğun hash’ini içerdiğinden, dijital bir mum mühür gibi çalışır. Üretilen bloğun yanı sıra ondan önceki her bloğun meşru olduğunu garanti eder. Blok saldırı yerse, diğer madenciler bunu görebilir ve reddedebilir.

Başka bir deyişle, sahte bir işlem, orijinal hash ile birlikte bir bloğu değiştirir. Her bloğun özeti, bir sonraki bloğun özetini oluşturmak için kullanıldığından, bu, zincirdeki tüm blokları etkiler. Bu nedenle, biri kontrol ederse, blok zincirinde zaten doğrulanmış olanlarla eşleşmedikleri için doğru ve yanlış bloklar arasındaki farkı hemen fark eder.

Bitcoin Madenciliği Blok ödülleri

Bir bloğu kapatmanın tek yolunun hash çıktısını doğru tahmin etmek olduğunu zaten belirledik ve bunu yapmanın en etkili yolu bilgisayarlar tarafından yapılan rastgele tahmindir.

Tüm madenciler, madencilik yazılımını kullanarak daha hızlı tahmin edebilen birbirleriyle rekabet eder. Bunu ilk yapan madenci bloğu (dünyanın her yerinden bilgisayar tarafından oluşturulan milyarlarca rastgele tahmin alır) çıkarır ve şu anda blok başına 6,25 BTC olarak belirlenen ve her 210.000 blokta yarı yarıya azalan blok ödülünü alır. Mevcut oranda, blok ödülünün 2025’de blok başına 3.175 BTC’ye düşeceği anlamına geliyor.

Esasen, sistemin çalışmasını sağlamak için madenciliğe devam etmek için bir teşvik görevi görür. Blok ödülleri sürekli düştüğü için BTC fiyatının değer kazanmaya devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, toplu Bitcoin işlem ücretlerini de paylaştıklarından, blok ödülleri madenciler için tek teşvik mekanizması değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.