DAO Saldırısı Nedir? 2022

0 97

Kripto paraların çalınmasına yönelik bir girişim olarak adlandırılmaktadır. Girişime bu ismin verilmesi ise tamamen Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) tabanlı bir sistemle gerçekleştirilmiş olmasıyla alakalıdır.

DAO Nedir?

Yukarıda da belirtildiği gibi DAO Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon olup Ethereum sisteminin temelini oluşturur. Çok basit bir işlevi olan DAO, ilk çıktığında Ethereum’u kökten değiştireceği iddia edilmişti. Ethereum’un geliştirilmesi amacıyla kullanılacak olan akıllı sözleşmeler ve bu sözleşmeler sayesinde hayata geçirilecek olan uygulamalarda maddi bir sıkıntı yaşanmaması içi DAO devreye sokuldu. Bu sistem kısaca şu şekilde çalışmaktadır:
Kullanıcılar istedikleri kadar DAO tokenini Ether karşılığında alır.
Satın alınan bu tokenler ile geliştiricilerin projeleri için oy kullanılır.
Yeterli oyu alan projeler havuzda toplanan DAO tokenlerinden masraflarını karşılayarak projeyi hayata geçirirler.

DAO Saldırısı Hakkında

DAO saldırısını yapan kişi, sistemde fark ettiği bir açık üzerinden bunu yapmıştır. DAO her ne kadar projelere destek sağlasa da kodlarındaki açık nedeniyle saldırıya uğradı. 17 Temmuz 2016 tarihindeki saldırı sonucunda yaklaşık 50 milyon dolar değerindeki Ether’in yeri değiştirildi. DAO havuzunda bulunan paranın yaklaşık üçte biri böylece çalınmış oldu.
DAO saldırısı için kullanılan açık, insanların projelere verdikleri oyu geri çekebilmesiyle ilgiliydi. Sistemde böyle bir olanak vardı ve insanlar DAO tokenlerini iade ederek daha önce yatırmış oldukları Etherleri geri alabiliyordu. Bu işlemin ardından ise hesap bakiyeleri güncelleniyordu. Fakat sistemdeki açık sayesinde bu kaydetme işleminin bir kısmı yapıldı. Yani Etherler iade edilmesine rağmen DAO tokenleri geri alınmadı. Böylece saldırgan elindeki DAO tokenleri ile bu işlemi defalarca yaptı ve toplamda 50 milyon dolar çalmayı başardı.

DAO Saldırısı Sonrasında Bölünme

DAO saldırısı sonrasında Ethereum kullanıcıları kendi içinde ikiye ayrıldı. Gruplardan bir tanesi bu işlemin geriye alınmasını savunurken bir grup ise bunun Ethereum ile ilgisinin olmadığını ve tamamen DAO’dan kaynaklandığını söylediler. Bu grup geri alınmaya karşı çıktı.
Bu gruplar daha sonra yollarına ayrı devam etme kararı aldı güncelleme yapan büyük grup Ethereum olarak, küçük grup ise Ethereum Classic olarak yoluna devam etmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.