Ethereum Madenciliği (Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?

0 410

Bu yazıyı okuyorsanız sizde benim gibi Ethereum (ETH) madenciliği mining yapıyor ve ya yeni başlamak istiyor olabilirsiniz. İnternette yaptığım araştırma sonucunda yazıların çok eski ve bilgisiz kişiler tarafından yazıldığını farkettim. Ve 2018 yılından beri aktif madencilik yapan birisi olarak yazacaklarımı dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Ethereum mining tam olarak nedir kısaca anlatalım.

Mining Hesaplama aracımız ile güncel kazançları kontrol edebilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Mining Nedir?

Ethereum madenciliği (mining) ekran kartlarının bilgi işlem gücünü kullanarak ağın (ETHASH) güvenliğini savunmak ve transfer işlemlerlerini onaylamak amacı ile yapılmakta, bunun karşılıgında ise belirli bir miktrar eth ödülü almaktayız. Ethereum madenciliği için biliyorsunuz ki Ekran kartı (GPU) ihtiyacımız var ve minimum 6GB olmak zorunda. Eskiden 4GB ve 2GB ekran kartları ile madencilik yapabiliyorduk fakat blok sayısı artıkça dağ dosyayı yükseliyor. Ama Eth 2.0 güncellemesi ile 8GB kadar göreceğimizi zaten zannetmiyorum.

Ethereum Nasıl Üretilir? Nasıl Yapılır?

  1. Uygun 4GB VRAM üstünde sahip ekran kartı ve diğer bilgisayar donanımları. Anakart,ram,işlemci,riser ve usb.
  2. İşletim sistemi olarak kesinlikle hiveos öneriyorum. Hiveos nedir adlı yazımdan kurulumdan bahsettim. Dert tasası yok kurulum sonrası USB kuruyoruz işletim sistemini.
  3. Borsa da üyeliğiniz yok ise binance üyelik açabilirsiniz. Ethereum cüzdan adresimize yatıyor kazdığımız miktarlar.
  4. Cüzdan adresini aldıktan sonra hiveos cüzdan ekle kısmından cüzdanımızı ekliyoruz.

     5. Havuz oluşturma kısmından cüzdanımızı seçip miner, havuz programını seçiyoruz.

Miner Programını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

AMD chipsetli kartlarınız var ise kesinlikle phoenixminer kullanmanızı tavsiye ediyorum. Nvidia chipsetli kartlarınız var ise de T-rex miner kullanmanızı tavsiye ederim.

Havuz Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

ETH madenciliğinde en çok kullanılan havuzlar ethermine ve 2miners olarak karşımıza çıkıyor. Fakat genel olarak 2018den beri tek memnun olduğum havuz ethermine havuzu oldu. Gönül rahatlığı ile ethermine havuzuna bağlanıp kazdığınız her miktarı borsa hesabına otomatik göndermesini takip edebilirsiniz.

Kurulum ve Havuz takibi konusunda detaylı bir yazı yazmamı isterseniz lütfen yorumlar kısmında belirtin ve özenle yazalım!

Ethereum Madenciliği Ne Zaman Bitecek?

Ethereum madenciliği şuan halen kazandırmaya devam ediyor. Ne zaman biteceği ise tamamen Geliştiricilerin elinde. Fakat ethereum madenciliği bitse bile arkasından binlerce coin madenciliği devam edicek. Kar ve ya zarar oranları tabikide değişecektir fakat ben bu işin biteceğine inanmıyorum. Madencilik sadece ethereum ile sınırlı değil. Ethereum 2022 sonlarına doğru madenciliği bitirerek 2.0 gececek. Bundaki sebeb ise transflerin çok yavaş olması gibi sebebler yatıyor. 2.0 ile Stake (staking) sistemi devreye girecek.

Bu yazımızda ethereum 2.0 stake hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Ekran kartı marka modelinize ve elektrik KWH başına göre hesaplama yapabileceğiniz whattomine sitesi size tam olarak doğru cevabı verecektir. 

3090-ethereum-mining-güncel-kazanç
3090-ethereum-mining-güncel-kazanç

Görselde gördüğünüz üzere bir adet Nvidia RTX 3090 ekran kartı günlük 1.78USD getiriyor elektriği çıkınca da tam olarak 1USD kar bırakıyor bize. Ethereum madenciliği halen kazançlı ve ek gelir için güzel bir iştir.

Ethereum Madenciliği Yasal Mı?

Şuanda belirli bir kanun, vergilendirme sistemi bulunmuyor. 2018 yılından beri aktif olarak madencilik yapıyorum. Binlerce kişi gibi ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Haberlerde gördüğümüz kaçak kripto tesisleri gerçeği yansıtmıyor. Orada belirtmek istenen kaçak elektrik tüketimi ve yurtdışından alınmış kaçak ürünler ile mining yapan tesislere el konuyor sadece. Siz sadece Elektrik faturanızı ödeyin ve ekran kartınızı Türkiye’den alırsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Ethereum Madenciliği Biterse Ne Olur?

Her iş gibi ethereum madenciliği de bitecek. Etraf ekran kartları GPU’lar ile dolacak. Ve bence bu da bizler için fırsat olacaktır diye düşünüyorum. Bu iş bit-me-ye-cek. ETH biter ETC gelir. Herşey biter bir başka kripto para birimi gelir. İçiniz rahat olsun 🙂 19 eylül ethereum madenciliği büyük bir ihtimalle bitecek. Bittiği zaman ne olacağınını hepberaber göreceğiz zaten.

En güncel mining haberleri için takipte kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.