Hiveos Nedir ve Hiveos Kurulum Rehberi

0 817

Hiveos şuanda neredeyse tüm madencilerin kullandığı bir işletim sistemi. 2018 yılında ben aktif olarak madencilik yaparken windows ile yapıyordum ve başka bir işte çalışıyordum. Sıkıntı olduğu zaman evdekileri arar bi çözüm üretmeye çalışırdım. 2022 senesine gelince hiveos nedir diye soranların çoğaldığını gördüm. İşte tam bu yazımızda hiveos kurulum ve işletim sistemini kısaca sizlere anlatmaya çalışacağım.

Hiveos Nedir?

Hiveos, madencilerin kullandığı çok amaçlı bir işletim sistemi. Windows gibi düşünebilirsiniz. Küçük 8GB bir usb belleğe bile kurabileceğiniz hiveos nedir işletim sistemi madencilerin yükünü neredeyse otomatik sistemleri sayesinde %100 kadar azaltıyor. Sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bile kolaylıkla kurabileceği bir işletim sistemi. Bunun gibi işletim sistemleri yaygınlaşmadan önce NVİDİA-AMD kartları aynı anda çalışmıyordu bile windows üzerinde. Şuanda 1 adet mining sisteminde isterseniz tüm marka model kartlar ile, ayrı ayrı coinler bile kazabilirsiniz. 1 adet madenci riginizi ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz gibi ekleyeceğiniz her rig için 0.10 cent ödemeniz gerekiyor.

hiveos-yönetim-paneli-nedir
hiveos-yönetim-paneli-nedir

Üstteki görselde görebileceğiniz üzere, benim hazır kurulmuş olan riglerimin aktif olarak yönetebileceğim kısmı bulunuyor. En baştaki görselde 7 adet rig için günlük ödediğim mikar ise 0.70cent. 1 Adet olduğu zaman ücretsiz, eklediğiniz her rig için 0.10cent ödeme yapmak zorundasınız. Peki o halde hiveos nedir sorusunu artık yanıtladık. Gelelim kurulum aşamasına.

Hiveos Kurulum Dowloand Nasıl Yapılır?

İlk önce Rufus uygulamasını indirelim. Ardından USB belleğimizi takalım. Ardından hiveos download sitesine giriş yapalım ve gpu yazısının yanındaki ZIP dosyasını hiveos install (indirelim)edelim.

Rufus uygulamasını indirip kurduktan sonra, hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. Hiveos kurulumuna direk geçebiliriz.

rufus-uygulaması

Rufus karşınızda böyle çıktıktan sonra ” seç ” kısmından indirdiğimiz zıp dosyasını seçip başlat diyorsunuz. Bilgisayarınızın özelliklerine göre bu durum 15 dakika ile 1 saat arasında değişecektir. Sabırla bekleyiniz, yeniden başlatma veya aç kapat yapmayınız.

Kurulum bitince hazır olarak gözükecektir. Hazır yazısını görünce hiveos kurulum sayfasına girelim ve hemen rigimizi oluşturalım.

  1. + Tuşuna basarak ilerleyim
  2. ADD RİG basıp devam ediyoruz.
  3. Connect existing kısmını (Türkçe dil çevirileri için Var olanı bağla diyoruz) seçiyoruz.
  4. Açılan sayfada RIG İD – ŞİFRE verecek. Bunları monitörünüz var ise klavye ile manuel riginize girmeniz gerekecek.

Hiç uğraşmadan alt kısımda size verdiği rig.conf dosyasını indirip USB flash belleğin içine atarsanız, klavye mouse ve monitöre bile gerek kalmadan mining rig sisteminiz hiveos ekranında gözükecektir. USB belleği rigimize takıp start verelim. Biraz bekleyin güncellemeler ve indirmeler 15 dakika kadar sürebilir. Ardından hiveos kurulum ekranında yeşil olarak riginizi göreceksiniz yukarıda ki görseldeki gibi. Ardından havuzu ve kazacagımız koini seçip flight shet yapıp kazıma başlayabilirsiniz. Hiveos mining İşletim sistemi kurulumu sonuna geldik.

Mining yapılan coinler Yazılarımıza da göz atabilirsiniz.  Havuz seçiminde kararsızsanız ethereum madenciliği nasıl yapılır adlı yazımda bahsettim inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.