Metaverse Tam Olarak Ne Yaratıyor?

2 193

MICROSOFT NE YAPIYOR: Epic Games, Adobe, Nvidia ve Ikea’nın hepsinin ortak noktası var mı? Kâr amacı gütmeyen standartlar organizasyonu Khronos Group’a göre, bu metaverse. “Metaverse”nin ne anlama geldiğine dair net bir tanım olmamasına rağmen , büyük şirketler ve onun gibileri, metaverseyi birlikte çalışabilir hale getirmek için işbirliği yapıyor. Peki gerçekte ne yapıyorlar?

Khronos Grubunu hiç duymadıysanız, bu neredeyse tasarım gereğidir. Kâr amacı gütmeyen kuruluş ve 150’den fazla üye şirketi var. OpenGL, Vulkan ve oynadığınız video oyunlarının arka planda kullandığı bir dizi başka araç gibi bugün kullandığınız birçok teknolojinin altında var olan açık standartları yönetir ve geliştirir.

Khronos başkanı Neil Trevett, WIRED’e “Gerçekten başarılı bir proje o kadar yaygın hale gelir ki, bunun aslında bir standart olduğunu unutursunuz” diyor Grubun oyun alanında ve ayrıca genişletilmiş gerçeklik (veya XR), makine öğrenimi ve 3D tasarım gibi diğer alanlarda geliştirdiği projelerin hedefi buydu.

Bu nedenle, organizasyonun metaverse deposuna dahil olmak isteyeceği mantıklıdır. Khronos , metaverse için yeni araçlar geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla Metaverse Standartlar Forumu (veya MSF) adlı yeni bir standart kuruluşu kurdu. Mevcut standart kuruluşları ve şirketler arasında bir “işbirliği yeri” olarak adlandırılan yeni bir ortak kuruluş duyurdu. Terimin ne anlama geldiğini anlamamış olsak bile.

Metaverse Nedir?

Teknoloji şirketleri ve evangelistlere göre, metaverse hepimizin içinde alışveriş yaparak, oyun oynayarak ve sosyalleşerek geçirdiğimiz fütüristik bir sanal dünya olacak. Metaverse tam olarak ne yaratıyor? Ready Player One’ı gördünüz mü ? Bu harika bir fikir ve iyi bir fikir sağlıyor, ancak yazılım fikirler üzerine inşa edilmedi. Birinin gerçekten bir şey yapması gerekiyor.

Trevett, ” Bence Ready Player One , metaverse’in tam olarak nasıl olacağı değil ” diyor. Bu konu tartışılırken sürekli olarak atıfta bulunulan kitap-sonrası filminde, “tüm metaverse’yi tek bir büyük parlak flaşta yaratan tek bir şirket değildi tek bir kişiydi! Bir kodlayıcı, ihtiyaç duyulabilecek her sorunu tek seferde çözdü. Ve bu tam olarak böyle olmayacak.”

Bunun yerine, Metaverse Standartları Forumu, Trevett’in “bağlantı ve uzamsal bilgi işlem” olarak adlandırdığı şeye yöneliktir: esasen, gerçek dünya nesneleri ile sanal dünyalar arasındaki bağlantı ve etkileşimdir. Bu, dijital ikizler gibi teknolojiden (gerçek dünyayı yansıtan, gerçek hayatta test edilmesi pratik olmayan şeyleri incelemek veya test etmek için kullanılan sanal, endüstriyel ortamlar) video oyunlarına kadar her şeyi içerebilir .

Fortnite gibi bir video oyununun metaverse sayılıp sayılmadığı asla çözülmeyecek bir tartışmadır. Daha somut olan şey, video oyunlarının bir uygulamadan diğerine, örneğin basit bir görüntünün yapabileceği kadar kolay aktarılamayan 3B modeller, animasyonlar ve fizik simülasyonları gibi karmaşık verilerle çalışması gerektiğidir. Ve video oyunu dünyaları, oyunlardan daha fazlası için giderek daha fazla kullanılmaktadır .

Metaverse’in geleceğe yönelik tahmin türünde ne anlama geldiğine odaklanmak yerine, Metaverse Standard Forum, geliştiricilerin bugün ihtiyaç duyduğu yapı taşlarına odaklanmak üzere tasarlanmıştır. İşte metaverse tam olarak ne yansıyor sorusunun cevabı;

Sanal Dünyaların İhtiyacı Olan

Sanal dünyaları ve özellikle de gerçek dünyayla etkileşime girmesi amaçlanan dünyaları tasarlarken, büyük miktarda veriyle uğraşmak kaçınılmaz. Bir video oyunundaki her nesne veya karakter, geometri verilerinden (yani nesnenin şekli), dokularından, ağırlık ve kütle gibi fizik özelliklerinden, davranışlardan, animasyonlardan, seslerden ve çok daha fazlasından oluşur.

Khronos, MSF standartlarının bu verilerin çoğunu, örneğin bir JPEG’in bugün olduğu kadar kolay bir şekilde birlikte çalışabilir hale getireceğini umuyor. Ünlü olarak, JPEG’ler o kadar kolay aktarılabilir ve o kadar yaygın olarak destekleniyor ki, hiçbir şifreleme birinin sağ tıklayıp birini kaydetmesini engelleyemez. Karşılaştırma için, 3B nesneler genellikle hangi yolun yukarı olduğunu bile bilmiyorlar.

Sıkıcı Şeyleri Satmak

Hiç var olmayabilecek bir sanal dünya için standartlar geliştirme fikrini kafanıza takmak zorsa, endişelenmeyin. Yalnız değilsin. Khronos’un bunu Metaverse Standartları Forumu olarak adlandırmasına rağmen – ki Khronos’un dikkat çektiği gibi, önyüklemeye yardımcı oluyor, ancak gelecekte çalışmayacak – MSF, metaverse’nin ne anlama geldiğini tanımlamakla aşırı derecede ilgilenmiyor. Veya terimin kullanılmaya devam edip etmediği bile.

“Ve bu doku, ‘metaverse’ değiştirilebilir. Aslında bunun önemli olduğunu düşünmüyorum. Biliyorsunuz, ‘bilgi otoyolu’ yolunda olabilir. Trevett, “Artık bu dokuyu daha fazla kullanmıyoruz” diyor. Gerçekten de artık kimse “ siber uzay ” kelimesini kullanmazken, bir zamanlar tanımladığı interneti hala kullanıyoruz.

Ancak hayali bir sanal dünya fikri, ne kadar pratik ve hatta istenmeyen olursa olsun, insanları oturtup birlikte çalışabilir, tescilli olmayan veri alışverişi formatlarının önemini açıklamaktan daha heyecan vericidir. Bu arada, sanal film prodüksiyonlarından fotogrametriye ve artırılmış gerçekliğe kadar çok çeşitli heyecan verici teknoloji, internetle etkileşim kurma şeklimizi değiştiriyor.

Bu, Ready Player One olarak tezahür edecek mi? Yoksa gerçekten harika şeyler yapan, ancak tekil bir fantezi dünyasında mutlaka bir araya gelmesi gerekmeyen farklı endüstrilerin bir koleksiyonu mu olacak? Söylemesi zor. Belki o kadar da zor değil. Ama gelecek ne olursa olsun, biri onu inşa etmeli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.